// //]]>
Czy to brzmi Ci znajomo...?
 • Dopiero zaczynasz i Blogger jest dla Ciebie idealnym i najprostszym rozwiązaniem? A może już na nim działasz, ale wciąż zamartwiasz się, że Twój blog lub Twoja marka nie wygląda profesjonalnie?
 • Regularnie czujesz presję, że "musisz przenieść się na Wordpress", bo bez tego profesjonalnie nie będzie, choć znasz już Bloggera i najchętniej byś przy nim została?
 • Nieustannie masz problem z tworzeniem pięknych grafik na media społecznościowe - spędzasz nad tym sporo czasu, ale efekt końcowy nigdy Cię nie zadowala?
Możesz to zmienić!
Brand & Blogger
Kim jestem? Na imię mi Julia i w ramach Brand & Blogger prowadzę bloga dotyczącego porad głównie na Bloggera, tworzę szablony na Bloggera i grafiki na social media. Udowodnię, że nie musisz się nigdzie przenosić, jeśli nie chcesz, a Wordpress to nie jedyna słuszna droga. Pokażę Ci, że możesz mieć piękną, profesjonalną stronę na Bloggerze. Pomogę Ci oszczędzić Twój czas i dam rozwiązania, dzięki którym szybko możesz mieć pięknie oprawione media społecznościowe.
Ty też możesz oczarować swoich odbiorców piękną stroną i marką, nawet działając na Bloggerze! I to jest misją Brand & Blogger. Moją misją.
Cheryl
Zobacz
Ophelia
Zobacz
Amber
Zobacz
Naomi
Zobacz
Stella
Zobacz
Sarah
Zobacz
Evelyn
Zobacz
Penelope
Zobacz
Primrose
Zobacz
Victoria
Zobacz
Sophie
Zobacz
Adaline
Zobacz
Adaline Dark
Zobacz
Zobacz wszystkie
 • #1
  na bloggera
  W pełni responsywne, eleganckie, kobiece, poprawiające SEO, wykonane z dbałością o szczegóły - kupujesz jakość premium, która działa ♡
  Zobacz szablony
 • #2
  media
  Wysokiej jakości szablony social media, pasujące kolorami do szablonów na Bloggera, łatwe w obsłudze - wystarczy aplikacja Canvy w telefonie! ♡
  Szablony SM
 • #3
  na facebooku
  Masz pytania dotyczące Bloggera? Dołącz do grupy na Facebooku, gdzie spotkasz ludzi blogujących na Bloggerze i uzyskasz odpowiedzi ♡
  Dołącz do grupy

Co zrobić, by blog na Bloggerze (Blogspocie) był wyżej widoczny w wyszukiwarce? Dlaczego jeden Twój post jest wyżej w wynikach wyszukiwania, a innego wcale nie widać? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, to z pewnością masz problem z pozycjonowaniem bloga w wyszukiwarce, czyli z tzw. SEO. W dzisiejszym poście przedstawiam wszystkie rzeczy, które warto zrobić, aby ogarnąć SEO na Bloggerze (Blogspocie), czyli co dokładnie warto zrobić, by Twój blog był bardziej widoczny w wyszukiwarce Google.

SEO na Bloggerze - co zrobić, żeby zwiększyć widoczność bloga w wyszukiwarce?

Najważniejsza wiadomość w temacie SEO na Bloggerze (Blogspocie) jest taka, że nie potrzebujesz do tego żadnych wtyczek! W odróżnieniu od Wordpressa (o tych różnicach mówiłam ostatnio, porównując te dwie platformy i dementując różne mity i minusy Bloggera), nie musisz się tutaj namęczyć z konfiguracją wszystkich wtyczek, by w ogóle zaistnieć w wyszukiwarce.

W przypadku bloga na Bloggerze (Blogspocie) Google znacznie ułatwiło nam metody pozycjonowania i w tym przypadku, aby zadbać o SEO, musisz wykonać pewne działania w dwóch obszarach:
 • osobno dla bloga - w ustawieniach samego bloga,
 • osobno dla każdego posta - w ustawieniach posta oraz w trakcie pisania (przygotowywania) go.

Etap 1: SEO dla bloga, czyli jak pozycjonować bloga na Bloggerze w wyszukiwarce Google?

1. Tytuł bloga

Aby go uzupełnić, wchodzimy w Ustawienia > Podstawowe. Pierwsza z góry opcja to właśnie ustawienie tytułu bloga. Zadbaj o to, by oprócz nazwy Twojego bloga (np. u mnie Brand & Blogger) wpisać też jakieś hasło opisujące tematykę, konkretną frazę kluczową. W moim przypadku są to np. "szablony na bloggera".

2. Opis bloga

Poniżej ustawień tytułu bloga, możesz też uzupełnić opis bloga. Opis może być o wiele dłuższy niż tytuł (do wykorzystania masz 500 znaków), ale zasada jest ta sama - powinnaś w nim zawrzeć tylko takie wyrażenia, które najlepiej oddają tematykę Twojego bloga. Dobrze jest upakować tam sporo fraz kluczowych, ale ważne jest, by opis nie był tylko zlepkiem słów kluczowych po przecinku. Pamiętaj, że aby to miało sens, musisz dodać tylko te, które naprawdę mają związek z treściami, jakie znajdują się na blogu.

3. Słowa kluczowe dla bloga

Obecnie dodawanie słów kluczowych do bloga za pomocą metatagu "keywords" pewnie nie przyniesie Ci spektakularnych efektów, gdyż od lat już wyszukiwarki, ze względu na liczne nadużycia, nie przywiązują większej wagi do tego metatagu. Choć nic nie zapowiada, by miało się to zmienić, specjaliści od SEO zalecają jednak obecnie niepozostawianie tego tagu pustego. Uznajmy więc, że dla świętego spokoju warto uzupełnić choć dwie najważniejsze frazy kluczowe dla bloga - chociażby dla tego, że wyszukiwarki to nie tylko znane wszystkim Google i może mieć to znaczenie w przypadku mniej znanych wyszukiwarek.

Wejdź w Motyw > Edytuj kod HTML. Wciśnij CTRL+F, wyszukaj <head> i wklej poniższy kod zaraz za <head>:
<meta content='fraza kluczowa 1, fraza kluczowa 2' name='keywords'/>
 Zamiast "fraza kluczowa 1" i "fraza kluczowa 2" wpisz swoje frazy kluczowe i zapisz.

4. Opisy dla wyszukiwarek - włącz je!

Większość osób działających na Bloggerze (Blogspocie) od lat lub chcących dopiero zacząć przygodę z własną stroną lub blogiem na tej platformie w ogóle nie wie o tym, że istnieje możliwość dodawania opisu dla wyszukiwarek do każdego posta (i również każdej strony statycznej) z osobna.

Aby z tej możliwości skorzystać, należy ją włączyć. Zrobisz to, wchodząc w Ustawienia > Ustawienia wyszukiwania. Pierwsze od góry są "Metatagi". Kliknij "Edytuj" (obok "Opis"), zaznacz "Tak" i zapisz zmiany :)

Etap 2: SEO dla posta, czyli jak pozycjonować konkretny post na Bloggerze, aby był wyżej w wynikach wyszukiwania?

1.  Słowa kluczowe w treści posta

Odpowiednie frazy kluczowe powinny się znaleźć zarówno w tytule posta, w podtytułach, jak i w kilku pierwszych zdaniach wpisu. Powinny występować w nich naturalnie - być częścią naturalnie napisanego tekstu. Unikaj stosowania wyliczanek słów kluczowych po przecinku.

2. Linkowanie wewnętrzne

W samej treści wpisu warto wspominać o poprzednich postach i od razu do nich linkować. Jeśli piszesz kolejnego posta w danej kategorii, np. "kosmetyki naturalne", możesz np. wpleść do treści posta zdanie tego typu: 

Ostatnio zachwalałam świetny nawilżający krem marki XXX...

Następnie zalinkuj właśnie takie zdanie do poprzedniego wpisu. Unikaj stosowania linków tego typu:

Poprzedni wpis o kosmetykach naturalnych - KLIK!

3. Poprawne ustawianie nagłówków, podtytułów i mniejszych nagłówków

Zrezygnuj z jakiegokolwiek niestandardowego wyróżniania podtytułów w poście: kolorem, podkreśleniem, etc. Korzystaj z domyślnego sposobu formatowania nagłówków, podtytułów i mniejszych nagłówków, jaki jest dostępny na pasku formatowania (na stronie edycji posta - patrz zdjęcie poniżej). Spowoduje to, że w kodzie posta Twój nagłówek/podtytuł zostanie zamknięty w specjalnym znaczniku HTML (h2, h3, h4). Te znaczniki są bardzo ważne dla wyszukiwarek! Oznaczają dla niej istotny fragment, który mówi o tematyce wpisu i na ten fragment wyszukiwarka zwraca szczególną uwagę. Dzięki temu słowa kluczowe zawarte w podtytule zostaną dostrzeżone :)

4. Przygotowanie zdjęć przed załadowaniem ich do posta

To powinien być Twój rytuał przy tworzeniu każdego posta! Dwie najważniejsze rzeczy przy przygotowywaniu zdjęć przed załadowaniem ich do posta:
 • kompresja, czyli zmniejszenie rozmiaru zdjęcia - w jednym z poprzednich postów pisałam już o najlepszym narzędziu do kompresji i o tym, dlaczego to takie ważne,
 • nadanie obrazom nazw zawierających słowa kluczowe - przykład: zamiast IMG_123456.jpg, zdjęcie powinno mieć nazwę np. szablon-na-bloggera.jpg. Ułatwisz w ten sposób rozpoznanie wyszukiwarkom, co właściwie znajduje się na obrazie i dzięki temu zwiększysz prawdopodobieństwo, że ktoś trafi do Ciebie również z wyszukiwarki obrazów :)

5. Edycja zdjęcia po załadowaniu do posta - tytuł i tekst alternatywny

Po załadowaniu zdjęcia do posta, wykonaj zawsze dwie rzeczy:
 • kliknij na obraz i ustaw rozmiar na Oryginalny - uwierz mi, podziękujesz sobie za to, że się do tego zastosowałaś, gdy będziesz kiedyś chciała zmienić szablon na blogu, a jeśli chcesz wiedzieć więcej, to o poprawnym wstawianiu obrazów pisałam przy okazji błędów na Bloggerze,
 • kliknij znów na obraz i na "Właściwości", następnie uzupełnij tytuł i tekst alternatywny. Tu znów postaraj się zawrzeć słowa kluczowe, oczywiście takie, aby jak najlepiej oddawały to, co właściwie zdjęcie przedstawia.

6. Opis posta na potrzeby wyszukiwania

Do każdego posta zawsze dodawaj opis na potrzeby wyszukiwania. Zasady są te same, jak przy tworzeniu opisu bloga - ważne, aby nie był to zlepek mnóstwa słów kluczowych niekoniecznie powiązanych z treścią wpisu. Opis powinien być rzeczowy i konkretny, odzwierciedlający temat wpisu, powinien zawierać też Twoje najmocniejsze frazy kluczowe.

7. Zmiana linku bezpośredniego do wpisu

Na sam koniec edycji wpisu, zmień w ustawieniach posta link bezpośredni do wpisu, aby brzmiał jak najlepiej i przede wszystkim: aby jak najpełniej wskazywał na tematykę. Czasami zdarza się, że Blogger strasznie niefortunnie tworzy link do wpisu z samego tytułu posta, pomijając ważne hasło. O wiele lepiej jest, gdy sama treść tego linku zawiera sensowne frazy kluczowe.

Pozycjonowanie bloga Blogger (Blogspot) - jak poszukiwać słów kluczowych?

Istnieje wiele różnych narzędzi w internecie, które pomogą Ci łatwiej wyszukiwać odpowiednie słowa kluczowe. Polecam Ci dwa z nich:
 • Planner słów kluczowych od Google - dzięki niemu otrzymasz podpowiedzi alternatywnych słów kluczowych, sprawdzisz, jaką dana fraza kluczowa ma konkurencję (niska jest zawsze najlepsza),
 • Keywords everywhere - wtyczka, którą możesz zainstalować zarówno dla Google Chrome, jak i dla Firefoxa, dzięki niej wpisując daną frazę do wyszukiwarki otrzymasz obok wyników wyszukiwania podpowiedzi alternatywnych fraz kluczowych.

Co jeszcze możesz zrobić, aby blog był bardziej widoczny w wyszukiwarce?

Po wykonaniu powyższych kroków, jedyne, co jeszcze można poprawić, to kwestia motywu na bloga (szablonu), który też powinien zawierać określone zmiany w kodzie, aby wspierać pozycjonowanie Twojego bloga w wyszukiwarce Google (np. tytuły postów powinny koniecznie być nagłówkami typu h1).

Wszystkie moje szablony na Bloggera (Blogspota) premium zawierają ulepszenia pod kątem SEO, dlatego jeśli Twój motyw nie wspiera pozycjonowania Twojego bloga w wyszukiwarce, rozważ zmianę obecnego szablonu, upgrade na lepszy :)

https://www.facebook.com/Brand-Blogger-388331245345420

6 komentarzy:

 1. Bardzo, bardzo dziękuję za pomoc! Zastosowałam już cały etap 1 na swoim blogu. Etap 2 będę stopniowo stosować w trakcie pisania kolejnych postów, ale też wrócę do poprzednich i je odpowiednio pozmieniam. Widzę jaką masę błędów popełniłam i wierzę że jak się dostosuję do Twoich rad to zyskam większe grono odbiorców do dyskusji o kosmetykach. Na pewno będę tu częściej wracać by nie zapomnieć o żadnym kroku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OMG 😍 Bardzo, bardzo dziękuję! Strasznie się cieszę, że tak szybko poszłaś już do przodu, jak burza, tylko po przeczytaniu tego posta! 😍 Wyprzedziłaś o jeden dzień #SEOwyzwanie na moim fanpage'u normalnie! A ja tu na 5 dni podzieliłam, małymi kroczkami 🤣 Przeogromna radość, że tak Ci się przydał ten artykuł, bo włożyłam w niego całe serce :D I jeszcze będę go edytować chyba, bo jak pisałam tekst do pierwszego dnia wyzwania w poście na fanpage'u to mnie natchnęło i parę fajnych wskazówek napisałam (odnośnie poszukiwania dobrych słów kluczowych), więc pomyślałam, że wrzucę je do posta również :)

   Usuń
 2. Siedzę już troszkę w blogowaniu, ale przyznam szczerze, że muszę troszkę rzeczy poprawić. A dzięki Tobie nareszcie dokładnie rozumiem SEO. A naczytałam się różnych artykułów na temat, jednak nikt nie wyjaśnił tego tak dobrze i tak przystępnie żebym zrozumiała od razu od co chodzi i nie musiała się zastanawiać😎 Szacun po stokroć 💪💪💪💪

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki bardzo, jestem świeżakiem na blogu, Twój poradnik bardzo mi się przydaje.Jeszcze do niego wrócę 👍

  OdpowiedzUsuń
 4. Dopiero zaczynam poznawać temat SEO. Ten post sporo mi wyjaśnił. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń