// //]]>
Czy to brzmi Ci znajomo...?
 • Dopiero zaczynasz i Blogger jest dla Ciebie idealnym i najprostszym rozwiązaniem? A może już na nim działasz, ale wciąż zamartwiasz się, że Twój blog lub Twoja marka nie wygląda profesjonalnie?
 • Regularnie czujesz presję, że "musisz przenieść się na Wordpress", bo bez tego profesjonalnie nie będzie, choć znasz już Bloggera i najchętniej byś przy nim została?
 • Nieustannie masz problem z tworzeniem pięknych grafik na media społecznościowe - spędzasz nad tym sporo czasu, ale efekt końcowy nigdy Cię nie zadowala?
Możesz to zmienić!
Brand & Blogger
Kim jestem? Na imię mi Julia i w ramach Brand & Blogger prowadzę bloga dotyczącego porad głównie na Bloggera, tworzę szablony na Bloggera i grafiki na social media. Udowodnię, że nie musisz się nigdzie przenosić, jeśli nie chcesz, a Wordpress to nie jedyna słuszna droga. Pokażę Ci, że możesz mieć piękną, profesjonalną stronę na Bloggerze. Pomogę Ci oszczędzić Twój czas i dam rozwiązania, dzięki którym szybko możesz mieć pięknie oprawione media społecznościowe.
Ty też możesz oczarować swoich odbiorców piękną stroną i marką, nawet działając na Bloggerze! I to jest misją Brand & Blogger. Moją misją.
Cheryl
Zobacz
Ophelia
Zobacz
Amber
Zobacz
Naomi
Zobacz
Stella
Zobacz
Sarah
Zobacz
Evelyn
Zobacz
Penelope
Zobacz
Primrose
Zobacz
Victoria
Zobacz
Sophie
Zobacz
Adaline
Zobacz
Adaline Dark
Zobacz
Zobacz wszystkie
 • #1
  na bloggera
  W pełni responsywne, eleganckie, kobiece, poprawiające SEO, wykonane z dbałością o szczegóły - kupujesz jakość premium, która działa ♡
  Zobacz szablony
 • #2
  media
  Wysokiej jakości szablony social media, pasujące kolorami do szablonów na Bloggera, łatwe w obsłudze - wystarczy aplikacja Canvy w telefonie! ♡
  Szablony SM
 • #3
  na facebooku
  Masz pytania dotyczące Bloggera? Dołącz do grupy na Facebooku, gdzie spotkasz ludzi blogujących na Bloggerze i uzyskasz odpowiedzi ♡
  Dołącz do grupy

Jako osoba tworząca szablony na Bloggera (Blogspota), mam regularną styczność z problemami osób, które z moich motywów korzystają. Okazuje się, że nie zawsze instalacja nowego szablonu pomaga odmienić wizerunek i funkcjonalność strony na lepsze. Zdarza się, że podczas pisania postów autorki blogów popełniają tyle błędów, że żaden szablon nie jest w stanie tego "wyprostować". To pierwsza kategoria błędów - te popełnione w postach. Istnieje też mnóstwo błędów popełnianych w innych częściach strony, w menu czy w kolumnie bocznej - to druga kategoria błędów, mniej bolesna w skutkach, ale równie ważna. Sporo na ten temat wiem i postanowiłam się tym podzielić, aby uświadomić wszystkich posiadaczy stron i blogów na Bloggerze, że to, w jaki sposób dodają treści, ma znaczenie.

Dlaczego te błędy są tak istotne?

Większość osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dopóki nie kupi, nie pobierze wymarzonego motywu na swojego bloga na Bloggerze i nie zapragnie zmienić całkowicie wyglądu strony. I wtedy zaczyna się dramat - okazuje się, że cała zawartość postów lub kolumny nie pasuje do reszty strony. 

Szablon na Bloggera (Blogspota) może zawierać jakiś styl wyglądu postów czy gadżetów i im go nadawać, ale stanie się tak tylko wtedy, jeśli inny styl nie będzie dodany do posta/gadżetu ręcznie, przy pisaniu treści. Motyw nie może bowiem ingerować w treść postów, ani gadżetów, dlatego jeśli podczas pisania zostały nadane jakieś niestandardowe kolory czy czcionki, albo wstawiono pomniejszone zdjęcia, to wszystko takie już zostanie - bo autor wpisu nadał ten styl ręcznie i żaden szablon tego nie zmieni. Podobnie niewłaściwie wprowadzone treści do kolumny bocznej, a nawet menu, mogą sprawić, że żaden motyw na Bloggera nie będzie na danym blogu wyglądać w 100% dobrze, a w najlepszym wypadku - nawet jeśli efekt nie będzie koszmarny wizualnie - będą osłabiać Twoją stronę w oczach odbiorcy.

Innymi słowy: jeśli popełniasz poniższe błędy, to będzie Ci trudno kiedykolwiek zmienić szablon na Bloggerze - bez względu na to, u kogo go kupisz/zamówisz, bo po zainstalowaniu dowolnego motywu i tak, prędzej czy później, będzie trzeba to wszystko naprawić, a sposób jest tylko jeden: ręcznie. Dlatego zapoznaj się z tymi błędami i unikaj ich od pierwszego dnia istnienia Twojej strony!

Tych błędów na Bloggerze unikaj jak ognia:

1. Wklejanie już sformatowanego tekstu z Worda lub innych edytorów

To, jakiej czcionki używasz w poście, jest zawsze definiowane przez Twój motyw. Jeśli chcesz zmienić czcionkę postów (czy gadżetów), użyj do tego Projektanta motywów Bloggera, wchodząc w zakładkę Motyw > Dostosuj i wybierz czcionkę z listy. Nigdy nie zmieniaj czcionki poprzez pisanie treści np. w Wordzie i wklejanie gotowego tekstu z Worda do posta. Najlepiej nigdy nie wklejaj tekstu z Worda, który ma już swój styl (inną czcionkę, kolor) do postów lub gadżetów - żaden styl, żadne formatowanie nie powinno być nigdy przenoszone do treści bloga na Bloggerze. 

Jeśli już koniecznie musisz kopiować tekst, bo zawsze piszesz posty z wyprzedzeniem gdzieś indziej, np. we wspomnianym Wordzie, to używaj przeglądarki Google Chrome i wklejaj nie przez standardową opcję Wklej, tylko przez opcję Wklej jako zwykły tekst dostępną pod prawym przyciskiem myszy (możesz też użyć skrótu klawiaturowego CTRL+Shift+V, zamiast standardowego CTRL+V). Ewentualnie, jeśli już wkleiłaś z Worda, możesz użyć w poście przycisku Usuń formatowanie (druga ikona od prawej na pasku pod tytułem posta). Uważam jednak, że łatwiej zapobiegać, niż potem edytować posty z np. 2 lat :) 

2. Zmiana koloru tekstu bezpośrednio w poście (lub gadżecie)

Podobnie jak wyżej - jeśli nie podoba Ci się kolor tekstu w postach lub gadżetach, powinnaś go zmienić w Projektancie motywów Bloggera (Motyw > Dostosuj). Staraj się nigdy nie zmieniać kolorów tekstu ręcznie, bezpośrednio w trakcie pisania. Wyjątek możesz zrobić jedynie wtedy, gdy piszesz o czymś bardzo ważnym i chcesz to np. wyróżnić kolorem czerwonym - pamiętaj, że ten kolor zostanie już z Tobą zawsze, czy będzie pasował do Twojego przyszłego stylu i motywu na blogu, czy nie. Zawsze przed zmianą koloru dla wybranych fragmentów tekstu upewnij się, że naprawdę chcesz, by ten kolor dla tych wybranych fragmentów taki już pozostał. Przecież nie jesteś w stanie przewidzieć, jakiego szablonu na Bloggerze będziesz używać za rok czy dwa :)

3. Za dużo fontów i kolorów na stronie

Bez względu na to, jakiego szablonu na Bloggera (Blogspota) używasz, czy jest on darmowy, czy zdecydowałaś się na płatny, zawsze po instalacji musisz zdecydować, jakich kolorów i czcionek zamierzasz używać. Ozdobnych fontów nie powinno być na stronie więcej niż 1 (2 to już liczba maksymalna, ale powinny być dobrze do siebie dobrane) i zawsze należy je równoważyć czcionkami o prostym kroju. Podobnie z kolorami - możesz użyć od jednego do trzech wyrazistych kolorów ale reszta powinna być stonowana i powinny ze sobą dobrze współgrać. Metamorfoza Twojej strony nie przebiegnie pomyślnie, jeśli po zainstalowaniu motywu nastanie kolorystyczny i fontowy "misz masz". 

4. Niepoprawnie przygotowane i wstawiane obrazy/zdjęcia w postach

To jest ogromny problem, który zdecydowanie dotyka bardzo mocno osoby, które po latach decydują się na zakup nowego szablonu i okazuje się, że żeby w ogóle jakikolwiek motyw wyglądał jak na podglądzie przy zakupie, muszą nagle dokonać edycji wszystkich obrazów we wszystkich swoich postach (a na przestrzeni lat zrobiło się tych postów kilkaset)... Można tego jednak uniknąć, stosując się do 3 prostych zasad.

1. Zawsze wstawiaj do posta maksymalnie szerokie obrazy, tj. 1600px (a już na pewno jako pierwsze zdjęcie posta - obowiązkowo). Nigdy nie wiesz, z jakiego szablonu (motywu) będziesz korzystać w przyszłości - istnieje wiele motywów z gadżetami na całą szerokość strony, warto więc wstawiać zdjęcia możliwie jak największe, aby w przyszłości nie mieć tego problemu, że kupiłaś szablon i on jednak nie wygląda dobrze :)

2. Zmniejszasz rozmiar zdjęć w postach, żeby były jak najlżejsze i nie spowalniały ładowania strony? Niepotrzebnie! Możesz wstawiać "lekkie" (zajmujące niewiele miejsca) zdjęcia o szerokości 1600px, jeśli wcześniej skorzystasz z narzędzia, które zmniejszy ich wagę. Polecam Optimizillę. Wystarczy przesłać zdjęcia na tą stronę, poczekać, aż się załadują i pobrać je ponownie - będą dużo lżejsze!

3. Przy wstawianiu zdjęcia do posta, zawsze wybieraj Oryginalny rozmiar. Nie Duże, nie Małe, tylko właśnie Oryginalny rozmiar. 
(Przy szablonach domyślnych Bloggera może się zdarzyć, że zdjęcie wtedy rozjedzie Ci się na całą stronę, ale hej! Może to jest właśnie ten moment, by zainstalować jakiś bardziej zaawansowany szablon, który przynajmniej ma ładną wersję mobilną? Jeśli nie płatny, to mogę Ci zaproponować chociaż darmowy do wyboru z tych TUTAJ)

5. Obrazy w kolumnie bocznej o różnej szerokości

Dbaj o to, by obrazy, które wstawiasz do kolumny bocznej, były zawsze jednakowej szerokości. Sprawi to wrażenie porządku i nie będzie problemów, jeśli kiedyś zmienisz szablon i kolumna boczna zmieni w nim swoją szerokość - dalej będziesz cieszyć się spójnością. Zdecydowanie, bez względu na motyw, dużo lepiej to wygląda, jeśli w kolumnie od razu wstawiasz zdjęcia o jednakowej szerokości, niż każde "z innej parafii".

6. Brak czytelnego menu

Nie pomoże żaden szablon na Bloggera, jeśli Ty sama nie zadbasz o tak podstawowe kwestie, jak czytelne menu Twojej strony. Dlaczego to ważne? W dobie Instagrama i Facebooka modne jest teraz nazywanie zakładek w jakiś specyficzny sposób, np. zamiast podstrony "Kontakt" często widzę "Znajdź mnie" lub z angielskiego "Get in touch", a często jeszcze bardziej specyficzne nazwy. Tym czasem, jeśli ktoś naprawdę chce się z Tobą skontaktować, szuka po prostu zakładki "Kontakt". I już :) Pamiętaj, że jeśli będzie jej szukać zbyt długo, to prędzej zrezygnuje, niż będzie uparcie szukać dalej. Warto też dopilnować, aby wszystkie linki w menu były działające, nie prowadziły do pustych stron, żeby ikonki social media były właściwie zalinkowane - wtedy Twój odbiorca nie będzie zdezorientowany :)

7. Za dużo gadżetów na stronie - brak przejrzystości 

Zaczynając na Bloggerze, zapoznając się z jego możliwościami, naprawdę można się zachłysnąć ilością dostępnych gadżetów. Często widzę na tej platformie strony osób, które dodają do kolumny niemal wszystkie możliwe gadżety, a przecież nie o to chodzi! Dodając je bezmyślnie, odbieramy przejrzystość swojej stronie. Warto więc dokładnie przemyśleć ich zasadność: czy naprawdę potrzebujesz w swojej kolumnie bocznej aż dwóch gadżetów Polecany post i do tego jeszcze Popularne Posty lub czy ktokolwiek będzie w ogóle korzystał z gadżetu Tłumacz, jeśli odwiedzają Cię tylko osoby z Polski.

8. Brak wyróżnienia najlepszych postów

Bardzo często spotykam strony na Bloggerze, na których nie są wyróżnione w żaden sposób najlepsze posty. W kolumnie bocznej znajdują się wówczas lista ulubionych blogów, gadżet Tłumacz, Etykiety, gadżet O mnie, ale nigdzie nie ma informacji, który post jest tym najlepszym - takim, z którego treścią chciałoby się dotrzeć do każdego nowego czytelnika i który ma największą szansę powodzenia przy przekonywaniu tego odwiedzającego, że warto zostać na tym blogu na dłużej. Warto wykorzystać ten potencjał, jaki daje gadżet Polecany Post i wyróżnić ten post, który jest najbardziej charakterystyczny dla Twojej strony, który został najcieplej przyjęty przez czytelników, których już masz, itd. Daj sobie tą szansę i wykorzystaj ten sposób, by zatrzymać tych ludzi na dłużej! :) To zadanie fantastycznie spełnia slider postów - jeśli zastanawiasz się nad motywem z zbudowanym sliderem to zdecydowanie warto taki nabyć! Jak to wygląda w praktyce, możesz zobaczyć w moich szablonach.

Zapamiętane? To do dzieła!

Mam ogromną nadzieję, że weźmiesz sobie te rady do serca, zapamiętasz i wdrożysz. Nie dla mnie, bo proszę, ale dla siebie! Uwierz mi - podziękujesz sama sobie, że stosowałaś się do tych zasad, gdy zamarzy Ci się nowy, bajerancki i profesjonalny motyw na swoją stronę/bloga na Bloggerze :)
Jeśli chciałabyś tu przeczytać jakiś konkretny wpis na interesujący Cię temat - zostaw pomysł w komentarzu, postaram się taki wpis przygotować :) Pytania również mile widziane - na wszystkie postaram się odpowiedzieć.

4 komentarze:

 1. Masz ciekawe artykuły. Ja co prawda wskoczyłam na wordpressa, ale i z twojej stronki mogę się wiele nauczyć i wdrożyć to u siebie. :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję!❤️ Bardzo mnie to cieszy, że moje treści, które tu publikuję, są przydatne! Mam nadzieję, że uda Ci się wykorzystać nawet na Wordpressie jak najwięcej :D
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Wydaje mi się żę te postawowe rzeczy załapałam już. Niestety nastąpiło to jak już się nauczyłam na błędach. Pamiętam jak zmieniałam szablon i musiałam poprawić zdjęcia w ponad 200 postach :(. No cóż jak się nie przeczytało najpierw Twojego poradnika to trzeba było do wszystkiego powoli dochodzić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OMG! No co Ty! ❤️ Mogłaś napisać, serio! Podziwiam Twoją wytrwałość, że je poprawiałaś ❤️

   Na przyszłość, gdyby ktoś jeszcze wpadł na taki pomysł jak poprawianie postów, zostawię tutaj takie info:
   Ponieważ byłoby czymś nieludzkim żądać od pobierających/kupujących moje szablony takich długotrwałych prac, opracowałam już rozwiązanie (kod), który sam "pobiera" oryginalny link zdjęcia (z oryginalnym rozmiarem) i nawet jeśli masz pomniejszone w postach, to kod zmieni rozmiar bez rozmazywania zdjęć. Takie cuda na Brand & Blogger właśnie się dzieją!❤️ Kto pyta - nie błądzi!

   Plus jest taki, że Ty już nie będziesz go potrzebować (tego kodu) i teraz, dzięki temu, że wykonałaś taką pracę, możesz zmieniać szablon na dowolny, jaki tylko Ci się wymarzy! ❤️ Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! 💪

   Usuń