// //]]>
Czy to brzmi Ci znajomo...?
 • Dopiero zaczynasz i Blogger jest dla Ciebie idealnym i najprostszym rozwiązaniem? A może już na nim działasz, ale wciąż zamartwiasz się, że Twój blog lub Twoja marka nie wygląda profesjonalnie?
 • Regularnie czujesz presję, że "musisz przenieść się na Wordpress", bo bez tego profesjonalnie nie będzie, choć znasz już Bloggera i najchętniej byś przy nim została?
 • Nieustannie masz problem z tworzeniem pięknych grafik na media społecznościowe - spędzasz nad tym sporo czasu, ale efekt końcowy nigdy Cię nie zadowala?
Możesz to zmienić!
Brand & Blogger
Kim jestem? Na imię mi Julia i w ramach Brand & Blogger prowadzę bloga dotyczącego porad głównie na Bloggera, tworzę szablony na Bloggera i grafiki na social media. Udowodnię, że nie musisz się nigdzie przenosić, jeśli nie chcesz, a Wordpress to nie jedyna słuszna droga. Pokażę Ci, że możesz mieć piękną, profesjonalną stronę na Bloggerze. Pomogę Ci oszczędzić Twój czas i dam rozwiązania, dzięki którym szybko możesz mieć pięknie oprawione media społecznościowe.
Ty też możesz oczarować swoich odbiorców piękną stroną i marką, nawet działając na Bloggerze! I to jest misją Brand & Blogger. Moją misją.
Cheryl
Zobacz
Ophelia
Zobacz
Amber
Zobacz
Naomi
Zobacz
Stella
Zobacz
Sarah
Zobacz
Evelyn
Zobacz
Penelope
Zobacz
Primrose
Zobacz
Victoria
Zobacz
Sophie
Zobacz
Adaline
Zobacz
Adaline Dark
Zobacz
Zobacz wszystkie
 • #1
  na bloggera
  W pełni responsywne, eleganckie, kobiece, poprawiające SEO, wykonane z dbałością o szczegóły - kupujesz jakość premium, która działa ♡
  Zobacz szablony
 • #2
  media
  Wysokiej jakości szablony social media, pasujące kolorami do szablonów na Bloggera, łatwe w obsłudze - wystarczy aplikacja Canvy w telefonie! ♡
  Szablony SM
 • #3
  na facebooku
  Masz pytania dotyczące Bloggera? Dołącz do grupy na Facebooku, gdzie spotkasz ludzi blogujących na Bloggerze i uzyskasz odpowiedzi ♡
  Dołącz do grupy

Czy patrząc na swoją stronę/bloga masz wrażenie, że wszystko się ze sobą gryzie i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Przecież nie da się w każdym poście wstawiać zdjęć o tej samej kolorystyce. Przybywam z rozwiązaniem - wcale nie musisz mieć jednakowych kolorystycznie zdjęć na całej stronie, wystarczą Ci spójne grafiki jako pierwsze zdjęcie w poście. W tym artykule przedstawię Ci 5 pomysłów na tworzenie spójnych grafik, które wyróżnią Twojego bloga na tle innych! I nie tylko bloga - poniższe zasady możesz również zastosować do swoich grafik na social media - jeśli do tej pory dodawałaś na nie zwyczajne zdjęcia "jak leci", bez zastanawiania się nad tym, czy do siebie pasują, poniższe zasady pomogą Ci także wyróżnić Twoje kanały social media. Nie musisz być grafikiem, nie musisz się na tym znać, nie musisz mieć mnóstwa pieniędzy ani innych zasobów, by zadbać o wizualną spójność na swojej stronie i dzisiaj pokażę Ci, jak tego dokonać :)

Dlaczego tylko pierwsze zdjęcie w poście?

Zdecydowana większość szablonów tworzy okładki postów z pierwszego załadowanego do posta zdjęcia. Okładki te z kolei pojawiają się później w gadżetach i innych miejscach na stronie. To pierwszy, najbardziej oczywisty powód. Dzięki temu będziesz mieć wszędzie na stronie względną spójność - nawet, jeśli w każdym z postów w kolejnych zdjęciach będą dominowały różne kolory.
Drugi powód, mniej oczywisty, to zwyczajna oszczędność czasu i logika :) Przecież nie będziesz przerabiała każdego swojego zdjęcia do wpisu! Tym bardziej, jeśli recenzujesz kosmetyki lub prowadzisz bloga podróżniczego i wstawiasz fotografie różnych miejsc - przerabianie wszystkich zdjęć na grafiki mija się z celem.

Od czego zacząć tworzenie spójnych grafik?

Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jest wybór czcionek i kolorów. Wystarczy, że je wybierzesz. Nie musisz wybierać ich od nowa - jeśli już masz stronę lub bloga na Bloggerze, zapewne dominują tam jakieś kolory, które już dawno wybrałaś, na pewno też używasz na swojej stronie konkretnych czcionek. Właśnie tym możesz się posiłkować - ustal, których czcionek i kolorów używasz, następnie stwórz mini ściągawkę, żeby zawsze mieć ją pod ręką. Możesz też wybrać jakąś nową, dodatkową, ozdobną czcionkę na potrzeby grafik, jeśli na swojej stronie używasz czcionek o prostym kroju. Najważniejsze, by nie przesadzić - jedna ozdobna na całą stronę w zupełności wystarczy.


Powyżej przykład takiej ściągi kolorystycznej, z nazwami fontów. Możesz zrobić taką ściągę w czymkolwiek - Paint, Canva, Photopea, jeśli wolisz formę elektroniczną, ale możesz także użyć kartki papieru i zapisać te informacje - po prostu. Najważniejsze, żebyś miała zapisane kody kolorów. W tym celu możesz użyć strony Color Hex - wybierz z paska na samej górze swój kolor, a następnie skopiuj kod HEX. Mając tą ściągę, możemy iść dalej!

Sposoby na spójne grafiki, które pozwolą Ci wyróżnić Twoją stronę

1. Spójność przez kolor

To rozwiązanie jest idealne w szczególności dla osób, które nie mają możliwości dbać o to, by każdy wpis rozpoczynał się od zdjęcia w takiej samej kolorystyce, jak pierwsze zdjęcie w pozostałych wpisach. Jeśli jest u Ciebie bardzo kolorowo (zamieszczasz zdjęcia posiłków, relacje z podróży, itd.) to ten trik pozwoli Ci sprawić, by spójność się pojawiła mimo różnorodności :) Wystarczy, że do każdego pierwszego zdjęcia dodasz swój kolor (opcjonalnie kolory), dzięki czemu powstanie spójna okładka wpisu. Poniżej przykład.


2. Spójny układ tekstu

Skoro już wybrałaś czcionki, dlaczego nie pójść o krok dalej i zdecydować się na jakiś schemat? To fantastyczny sposób na uzyskanie jeszcze większej spójności na Twojej stronie! Ustal sama ze sobą, że np. pierwszy albo ostatni wyraz jest wyróżniony jakąś czcionką ozdobną, reszta tekstu natomiast jakąś zwyczajną. Warto również zadbać o położenie tekstu, aby nie wędrował po grafice jak leci. Zdecyduj, jak będzie wyglądać tekst i jego rozmieszczenie i tej decyzji się trzymaj!


3. Jednakowe dodatki, elementy wspólne

Jeśli zdecydujesz się na jakieś ozdoby, elementy wspólne dla wszystkich Twoich grafik, bardzo ważne jest, abyś zdecydowała się na jedną formę tych dodatków i konsekwentnie się ich trzymała. Czyli: jeśli wybierasz trójkąty, to używaj trójkątów, jeśli kropki - to kropki wszędzie, jeśli kwiatki - kwiatki wszędzie. Staraj się, by wszelkie dodatki (których nigdy nie powinno być zbyt wiele!) były jednakowe. Nie będzie dobrze wyglądać, jeśli na jednej grafice znajdą się kształty ostre, jak trójkąty, na kolejnych kropki, a na następnych brokatowe linie - taki "misz masz" nigdy nie służy spójności.


4. Spójność przez układ elementów

Bardzo ważne jest, abyś zdecydowała się na jeden wzór (schemat) rozmieszczenia elementów swoich grafik. Jeśli każda grafika będzie efektem Twojego najnowszego pomysłu to nie ma mowy o żadnej spójności, gdy wszystkie będą wyglądały zupełnie inaczej. Dlatego wybierz jeden układ - może być oparty o jakiś geometryczny wzór, o ramkę, cokolwiek, ale jak już wybierzesz - nie zmieniaj zdania z każdym postem. Jeśli bardzo nie możesz się zdecydować i nie podobają Ci się okładki postów w jednym i tym samym układzie, możesz przygotować kilka układów, np. 3, ale wówczas powinnaś zadbać o elementy wspólne (dodatki) na wszystkich z nich oraz konsekwentnie używać tych układów na zmianę, regularnie, z tą samą częstotliwością, żeby utrzymać powtarzalność.


5. Spójność przez symetrię i równe odstępy

Koniecznie pilnuj marginesów, odstępów oraz symetrii. Jeśli nie zadbasz o te kwestie, to zamiast spójności (i nieważne, że kolory i czcionki będą się zgadzać i zastosujesz się do powyższych zasad) otrzymasz jedynie niechlujnie zrobione grafiki, na które raczej nie będzie się patrzyło przyjemnie. Ludzkie oko lubi symetrię. Staraj się o nią zawsze dbać.


Jeśli chciałabyś tu przeczytać jakiś konkretny wpis na interesujący Cię temat - zostaw pomysł w komentarzu, postaram się taki wpis przygotować :) Pytania również mile widziane - na wszystkie postaram się odpowiedzieć.

Brak komentarzy